Saldus liūdesys: kaip liūdesys ir ilgesys suteikia mums pilnatvės

 „Jūs nesakote, kad su jumis kažkas negerai. Nesakote, kad turite patologiją. Jūs sakote, kad esate žmogus. Sveiki atvykę į žmonių pasaulį“

„Jei kada nors susimąstei, kodėl tau patinka liūdna muzika…
Jei lietinga diena tau asocijuojasi su jaukia ramybe arba sužadina įkvėpimą…
Jei tave ypatingai veikia muzika, menas arba gamta…
Tada tikriausiai susitapatini su saldaus liūdesio būsena.”

Taip jau esame sutverti, kad gyvename vienu metu jausdami tiek meilę, tiek netektį, tiek liūdesį, tiek džiaugsmą. Liūdesys nėra tik trumpalaikis jausmas ar įvykis, kaip esame linkę manyti. Ši knyga ir yra apie tai, kaip skausmą, liūdesį ir netektį paversti menu, kaip tai daro muzikantai, rašytojai, dailininkai. Tai gali būti priežastis atsiskleisti žmogaus užslėptoms galimybėms. Jei savo sielvarto ir ilgesio netransformuosime, kaip teigia autorė, galiausiai per prievartą, dominavimą ar nepaisymą žeisime kitus. Ši knyga yra apie melancholijos tradicijos turtus, kuriuos pasiekus, gali pasikeisti mūsų požiūris į kūrybiškumą, tėvystę, lyderystę, meilę ir net mirtį. Autorė įsitikinusi, kad knyga padės mums geriau suprasti save. Štai negalėdama savo įžvalgų išreikšti kasdieniniame gyvenime, jauna moteris pasuko į meno pasaulį:

Rimti filmai ir susimąstyti priverčiantys romanai – tai bandymas atkurti atviriausių gyvenimo akimirkų grožį. Suprantu, kad norėdami gyventi visuomenėje negalime nuolat vaikščioti jausmų kupina širdimi, todėl mintimis grįžtu į tas akimirkas, per meną jas iš naujo išgyvenu, branginu naujas jautrias akimirkas, kai tik jos aplanko“.

Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 573 kūrybingi lyderiai. Stebėtinai didelė dalis labai kūrybingų žmonių vaikystėje tapo našlaičiais.  Rašytojas Christopheris Zara, atlikęs menininkų psichikos tyrimą, išleido knygą Tortured Artists (Kankinami menininkai), kurioje aprašyti 48 kūrybinės sėkmės viršūnę pasiekę kūrėjai nuo Michelangelo iki Madonnos. Jis nustatė, kad visų jų gyvenimo istorijas sieja tam tikras skausmo ir kančios elementas.

Knygoje be daugelio kitų tyrimų, aptariamas atvejis, kaip atleisti darbuotojai iš darbo, buvo paprašyti rašyti apie savo nusivylimus, pyktį, pažeminimą, baimę dėl ateities, o kita grupė rašė neutraliomis temomis. Pirmieji greičiau susirado darbą tris kartus greičiau, negu antra grupė. Peršasi išvada, kad reikia tiesiog rašyti, tai labai gydo ir padeda.

Kiti tyrimai rodo, kad psichikos sveikatos specialistai, kurie patys turėjo psichologinių problemų, yra labiau atsidavę darbui, o štai netektį išgyvenanti kelyje žuvusios paauglės motina įkuria organizaciją „Motinos prieš neblaivius vairuotojus“. Faktas, kad po Rugsėjo 11-osios įvykių, kurie tapo amerikiečių nacionaline trauma, rekordinis skaičius JAV gyventojų susidomėjo ugniagesio, mediko ir pedagogo profesija. Po tokių įvykių, daugelis teigė, kad viskas, ką nori daryti – tai padėti žmonėms.

Tad kodėl nepabandžius skausmą, kurio nepavyksta atsikratyti, kad ir koks jis būtų, patiems paversti kūrybine dovana, arba pasistengti rasti žmogų, kuris per savo kūrybą tai padarytų už jus“.

Informaciją parengė Nijolė Sorakienė

Knygą skaitymui galite pasiskolinti Lietuvos medicinos bibliotekoje

Advertisement

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: