
Su trauma susijusių temų spektras yra platus, o neigiami raidos išgyvenimai lydi žmogų visą gyvenimą. Knyga paskatins apmąstyti, kaip suprantame save ir kitus, kokios priežastys lemia tam tikrą elgesį. Autoriai – vaikų psichiatras dr. Bruce Perry ir TV laidų vedėja Oprah Winfrey skatina mus, užuot susitelkus į klausimą „Kas tau negerai?“, domėtis: „Kas tau nutiko?“, kad padėtų suprasti praeitį ir atvertų duris gijimui, atsivėrimui vilčiai ir kitiems.
Kai kurie dr. B. Perry tiriami vaikai sulaukė jautraus rūpesčio tik per pirmuosius 2 gyvenimo mėnesius, o vėliau jų gyvenimas žlugo. Metų metai chaoso, nestabilumo sekė po tų 2 teigiamų pirmųjų mėnesių. Tačiau jiems sekėsi kur kas geriau nei tiems vaikams, kurie itin anksti patyrė traumą ir buvo apleisti, o vėliau metų metais gavo dėmesingą ir palaikantį rūpestį. Laikas – labai svarbus lemiamas veiksnys. Sunku kompensuoti tai, ko vaikas negauna pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, tačiau įmanoma, nes vėliau taikant įvairius psichoterapijos būdus atkuriant vidinį vaiko pasaulį.
Žmogus tiesiog gali paprasčiausiai vengti tam tikrų situacijų, tiesiog nereaguodamas į traumuojantį stimulą iš praeities. Jei vaikas patyrė smurtą artimoje aplinkoje, jam emocinis ir fizinis artumas atrodys grėsmingas, nes aktyvuojami traumos „prisiminimai“. Tai vienas iš dažniausių, bet mažiausiai įvertintų raidos traumos padarinių. Knygoje aptariami potrauminio streso sutrikimai – įkyrūs ir vengimo simptomai, nuotaikos ir mąstymo pokyčiai, t.y. depresijos simptomai bei nerimas, sustiprintas budrumas, didesnis dirglumas, stiprus širdies plakimas bei miego problemos. Paliečiama tema apie paveldėtas iš ankstesnių kartų emocijas, ypač baimę. Tai irgi svarbu norint suprasti traumą bei psichosomatinius sutrikimus kūne. Knygoje pateikiama daugybė istorijų, pavyzdžių iš klinikinės praktikos.
Knyga skirta specialistams bei visiems, kas susidūrė su trauminiais išgyvenimais.
Informaciją parengė Daiva Širkaitė
Knygą skaitymui galite pasiskolinti Lietuvos medicinos bibliotekoje