Meilės ir šeimos psichologija: viskas, ko klausėte

27 balandžio, 2022 at 7:50 am Parašykite komentarą

Gediminas Navaitis yra 36 knygų, išverstų į lietuvių ir užsienio kalbas, bei daugelio mokslo ir mokslo populiarinimo straipsnių autorius. Knygoje „Meilės ir šeimos psichologija: viskas, ko klausėte“ jis pateikia skaitytojui paprastus ir aiškius atsakymus į sudėtingus klausimus apie bendravimą, santuoką, šeimą ir jos išsaugojimą, vaikų ugdymą.

Kaip pats autorius teigia, psichologija  domisi ir patarimų klausia vis daugiau žmonių. Prieš kelis dešimtmečius per metus išeidavo vos  viena kita knyga, o šiandien knygynuose ir bibliotekose populiariosios psichologijos knygoms skirti atskiri skyriai. Knygą autorius parengė pagal keletą metų „Valstiečių laikraščio“ rubrikoje „Klausk psichologo“ skelbtus atsakymus į skaitytojų klausimus.

Autorius dėlioja savo  atsakymus, cituodamas garsių psichologų mintis kaip elgtis pirmojo pasimatymo metu, kad nesugadinti pažinties nes  po flirto, pasimatymų, o kartais ir iš pirmo žvilgsnio ateina meilė.

 Šeimoje “mes“ svarbiau už „aš“ teigia autorius. Bendrumo jausmas šeimoje tampa vis didesne vertybe, nes  šiuolaikinė visuomenė labai pabrėžia individualumą. Jei šeimoje yra jausmas “mes“ abu sutuoktiniai suvokia save kaip visumą, vieno pasiekimai tampa kito pasiekimais, o nesėkmės bendromis nesėkmėmis. Šeima negyvena atsitvėrusi nuo pasaulio. Darbas, visuomeninė veikla, pomėgiai visa tai tenka suderinti su šeimos poreikiais. Psichologiniai tyrimai rodo, kad tie, kurie yra patenkinti šeimos gyvenimu dažniausiai sutaria su bendradarbiais ir vadovais, sėkmingiau  daro karjerą. Tiek pat teisinga pasakyti-patenkinti darbu dažniau džiaugiasi šeimynine darna.

Šalia šeimos problemų, atsakoma į klausimus apie darbą, kolektyvą, santykius su kolegomis ir viršininku, profesinę karjerą. Mūsų  laikmetyje egzistuoja smurtas šeimoje ir psichologinis smurtas kolektyve. Kaip jį atpažinti ir kaip su tuo kovoti?

Klausimas: “Kam šeimai vaikai?“ Atsakymas: „Laimei“. Be to, teigia autorius, jei nebūtų vaikų iš kur imtųsi anūkai? O anūkai beveik be išimčių daro senelių gyvenimą laimingesnį.

Kaip auginti vaikus, kad jie būtų mandagūs, žingeidūs, paklusnūs ir jaustųsi laimingi? Aišku, kad jiems turi padėti suaugę, per skaitymą, pasakas, pokalbius, paglostymus, kartais net pabarimus.  Būtina neužmiršti pagirti ir įvertinti vaiko pastangas. Čia autorius pateikia paprastą pavyzdį-jei katės neglostysime, jos kailis nutriuš. O jei psichologinių paglostymų-pripažinimo, pagyrimų-nesulauks žmogus? Patiems tėvams reikės daug ko išmokti, kol vaikai užaugs ir paliks tėvų namus.

Atskirame knygos skyriuje yra atskleista svarbiausia  laimingos šeimos kūrimo paslaptis-reikia planuoti ne tik materialinę gerovę, bet ir santykių tobulėjimą. Šeimoje egzistuoja tarpusavio supratimo sunkumai ir džiaugsmai, barniai, neištikimybė, pavydas, santykiai su antrosios pusės tėvais.  Jaunavedžiai viliasi, kad jų laimė bus begalinė ir dažniausiai tikisi, kad šeimyniniai nesklandumai baigsis ir viskas susitvarkys. Nepaisant šių gražių vilčių ir pastangų kasmet Lietuvoje išsituokia  vis daugiau porų. Profesionaliais patarimais autorius bando sušvelninti šį emocionaliai sunkų skyrybų laikotarpį. Juk skyrybos yra didelis stresas ne tik sutuoktiniams, bet ir jų vaikams. Ne vienas ir ne viena teisiškai nutraukę santuoką turės dar ir psichologiškai išsiskirti.

Knygoje rasime atsakymus ar egzistuoja brandi laimė, ar įmanoma jaustis laimingam, sulaukus  šešiasdešimties?  Gyvenimas-linksmas ir laimingas, sudėtingas ir nelengvas. Ne viskas, bet tikrai daug kas priklauso nuo mūsų pasirinkimo. Galima pačiam kišti pirštus į ugnį ir įgyti patirties. Galima tarsi rūbą „pasimatuoti“ kitų žmonių problemas ir atpažinti savas nenaudingas nuostatas, savus nesėkmingo elgesio būdus arba pasidžiaugti, kad tokie rūpesčiai tikrai svetimi ir jų pavyko išvengti. Tam skiriama atskira knygos dalis.

  Savo atsakymus autorius, lyg apibendrindamas, užbaigia laimės sampratos svarstymais. Nors XX a. antroje pusėje laimę bandyta matuoti. Tai buvo tiriama laboratorijose, sukurti testai laimei matuoti. Autorius išskiria, kaip gana veiksmingą būdą įvertinti laimę-paklausti pačių žmonių, ar jie laimingi. Apklausus didesnę grupę žmonių galima pakankamai tiksliai įvertinti kas juos daro laimingais.

Susidūrėte su naujais gražiais jausmais, o gal kas nors patiria nusivylimą. Gal paauglys vaikas neranda bendros kalbos su savo tėvais ir ima maištauti, o gal stovite ant skyrybų slenksčio? Jums reikia aiškumo ar pagalbos, atsakymų ieškokite šioje knygoje, ir ją galima pasiskolinti iš Lietuvos medicinos bibliotekos.

Siūlome paskaityti ir kitas šio autoriaus knygas, esančias  bibliotekoje:

Laimėtojai : [monografija] / Gediminas Navaitis. – Vilnius : Versus, 2019. – 143, [1] p.

Psichologinis šeimos konsultavimas : teorijos ir metodai / Gediminas Navaitis. – 3-iasis patais. ir papild. leid.. – Vilnius : Šeimos centras “Ergo sum“ [i.e. Vilniaus šeimos centras], 2015. – 326, [2] p.

Psichologinė parama paaugliams ir jų tėvams / Gediminas Navaitis. – Vilnius : Kronta, [2007]. – 230, [1] p.

Psichologinė parama vaikams / G. Navaitis. – Vilnius : Kronta, 1998. – 183, [1] p.. 

Vėl nesutapo charakteriai / Gediminas Navaitis. – 2-asis papildytas leid.. – Vilnius : Vyturys, 1989. – 221, [2] p.

Parengė Nijolė Sorakienė

Entry filed under: Knygos.

Mike Jones ,,Apie disleksiją paprastai“ TRAUMA IR IŠGIJIMAS. Prievartos pasekmės – nuo buitinio smurto iki politinio teroro

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kategorijos

Archyvas

Kalendorius

2022 m. balandžio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Statistika

  • 111 078

%d bloggers like this: