Vaiko emocinis intelektas: kelionė po vaiko vidinius jausmus ir įgūdžius

Vaikų psichologė Milda Karklytė-Palevičienė knygoje „Vaiko emocinis intelektas“ kviečia į kelionę po vaiko vidinius jausmus ir įgūdžius. Siūlo sužinoti, kaip:

–  mokyti vaikus pažinti savo ir kitų jausmus, tinkamai juos išreikšti, pažinti save ir kitą, jautriai spręsti konfliktus;

– ugdyti vaiko bendradarbiavimo įgūdžius, sveiką vaiko atsakomybę, empatiją, problemų sprendimo įgūdžius;

–  stiprinti vaikų pasitikėjimą savimi.

Kas tai yra emocinis intelektas (EQ)? Tai Asmens savybių ir įgūdžių visuma, kuri leidžia jam gerai jaustis, būti savimi ir kartu būti sėkminga grupės/organizacijos/visuomenės dalimi.

                           Svarbu suprasti, jog emocinio intelekto įgūdžiai reikalingi ne tam, kad vaikas nekeltų rūpesčių tėvams, ugdymo įstaigai ar visuomenei, o tam, kad jis pats jaustųsi gerai.

                           Ugdant tik dalį emocinio intelekto įgūdžių vaikas ir visa šeima susidurs su nemažai sunkumų. Pavyzdžiui, jei susikoncentruosime tik į vaiko savo paties pažinimą, jausmų, poreikių, siekių ir kitų dalykų supratimą, pamatysime, jog tai neatves prie siekiamų tikslų, o veikiausiai ir priešingai – vaikas susidurs su daugybe įvairių sunkumų.

                           Kodėl taip nutinka? Visų pirma, dėl to, kad vaikas išmoko tokį elgesio modelį ir jam atrodys, jog tai yra normalu. O kai atsidurs grupėje tarp kitų bendraamžių, kurie bus su savais norais, jausmais, siekiais, natūralu, jog aplinkiniai bandys juos parodyti, o negavę tinkamo atsako, nustos bendrauti. Vaikas nesupras, kad vyksta ir kodėl. Gali imti manyti, jog pasaulis yra blogas, nesaugi vieta gyventi, kiti žmonės jo nemėgsta, yra blogi ir pan. Tad, jei ir toliau neugdysime vaikui reikiamų emocinio intelekto įgūdžių, jis gali tapti atstumtas, nesusirasti draugų, o tai darys neigiamą įtaką vaiko emocinei ir fizinei sveikatai. Tačiau, jei mes ugdysime tik vaiko empatiją, skatinsime nusileisti kilus konfliktui ar ignoruoti savo jausmus – sunkumai bus kitokie, tačiau taip pat skausmingi ir žalojantys vaiką.

                           Ugdant ir mokant vaiką, viso ko pagrindas yra ryšys su vaiku. Stengiantis palaikyti stiprų ryšį su vaiku, itin svarbu, jog jis jaustų besąlyginę tėvų meilę ir priėmimą, kad jaustųsi reikšmingas, įdomus, gebantis. Tai turėtume parodyti jam ne tik žodžiais, bet veiksmais: atidžiai klausydamiesi ir girdėdami vaiką; stengdamiesi suprasti; priimdami kilusius jausmus, padėdami juos išreikšti ir išgyventi; kokybiškai leisdami laiką kartu; pabūdami su vaiku jo pasaulyje; kalbėdamiesi apie tai, kas svarbu vaikui; drąsindami, skatindami ir t.t.

                           Kai vaikas ir jo tėvai, kiti svarbūs suaugusieji sukuria saugų ir artimą ryšį, vaiko smegenyse išsiskiria oksitocinas – tai vienas svarbiausių laimės hormonų. Tuomet mokytis kitų dalykų taip pat tampa gerokai lengviau, vaikas jaučiais ramesnis, laimingesnis.                

                           Siekiant auginti fiziškai ir emociškai sveiką vaiką itin svarbu, jog tėvai priimtų visus jo jausmus. Tik taip vaikas mokosi suvogti, kad visus jausmus jausti yra normalu ir sveika.

                           Kai jausmus įvardijame ir leidžiame jausti, jausmai silpnėja, ne taip stipriai mus veikia. O kuo smarkiau stengiamės juos nutildyti – tuo labiau mus veikia. Net jei sąmoningai to nejaučiame – užgniaužiame, jie niekur nedingsta, ima griaužti mus iš vidaus.

                           Sakoma, jog vaikai geriausi mūsų mokytojai. Jų padedami mes patys galime geriau pažinti, suprasti save. Pamatyti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, imti stipriosiomis džiaugtis, o su silpnosiomis – stengtis padirbėti. Eidami šiuo keliu nuosekliai, po kurio laiko pamatysime, jog jaučiamės geriau, pasitaisė santykiai su kitais artimaisiais ir aplinkiniais žmonėmis, galbūt atsisakėme toksiškų santykių, o į jų vietą atėjo tikresni, artimesni žmonės, pasiekėme sėkmės ir tapome laimingesni profesinėje srityje.

Knygą skaitymui galite pasiskolinti iš Lietuvos medicinos bibliotekos fondų

Parengė Elena Kaminskaitė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: