Knyga apie psichologinį atsparumą
18 kovo, 2022 at 9:31 am Parašykite komentarą
Jungtinėje Karalystėje gyvenanti psichologė dirbanti psichologė, meno psichoterapeutė Evelina Savickaitė-Kazlauskė savo knygoje „Kaktusas ar pienė“ kviečia geriau suprasti, kas vyksta mūsų smegenyse ir visame kūne, kai patiriame stresą ar nerimą, pažinti savo pojūčius ir elgesį, sugebėti kasdienybėje rasti ramybę ir pusiausvyrą. Jungtinėje Karalystėje psichologinio atsparumo sąvoka sparčiai populiarėja švietimo sistemoje, sveikatos ar organizacijų kultūroje. Ji kur kas platesnė ir skamba pozityviau nei streso valdymas, apima daugiau veiksnių ir teikia įrankių, galinčių padėti tiek kasdienybėje, tiek itin sunkiomis gyvenimo aplinkybėmis.
Psichologiniu atsparumu autorė pirmiausiai susidomėjo vedama asmeninės patirties. Kai su vyru išsirengė į pusantrų metų kelionę aplink pasaulį, jos metu patyrė ne tik nuotykių ir šiltų įspūdžių, bet ir eilę iššūkių. Kilo klausimų: kaip nepasiduoti sunkumams, kaip išlikti kelyje, atsispirti ir judėti tolyn. Stebėjo, kas teikia stiprybės ir ištvermės, žymėjosi atmintyje ir popieriniame dienoraštyje, kas grąžina jėgas ir kas labiausiai jas atima. Kelionėje sekė, kaip skirtingos tautos ir kultūros žvelgia į sunkumus ir kaip su jais susidoroja. Tai buvo stipriausia ir turtingiausia asmeninė atsparumo mokykla.
Knygoje pateikiamos ir savotiškos treniruotės psichologiniam atsparumui ugdyti. Tapsime stipresni ir atsparesni, suprasime, kas esame labiau – prie atšiauriausių sąlygų prisitaikanti ir žydinti pienė ar viską ištveriantis, tačiau spygliais visus badantis kaktusas.
Dabar gyvename nežinomybės kupiname laikotarpyje. Ir nors tai galimybių metas, kartu ir sunkiausia, ką žmogus gali patirti. Todėl tie, kurie pramoksta gyventi neapibrėžtomis aplinkybėmis, ne tik prisitaikyti prie aplinkos, bet ir ją aktyviai keisti, gebės lengviau atsispirti. Ar įmanoma išmokti psichologinio atsparumo, būti tvirtesniems? Ar tiesiog vieni žmonės iš prigimties lengviau pakelia sunkumus nei kiti? Koks skirtumas tarp bėgimo nuo problemų ir psichologinio atsparumo? Daug kančios patyrusi visuomenė stengiasi apsaugoti vaikus nuo tokio pat skausmo, tačiau taip net ir nesąmoningai galima pasiduoti kitam kraštutinumui: siekti apsaugoti juos nuo bet kokių rūpesčių ar nemalonumų. Tačiau taip atimame svarbią galimybę treniruoti atsparumo raumenį, kuris dažniausiai formuojamas per patirtį. Taip kyla pavojus tapti orchidėjomis, kurios klesti tik geromis sąlygomis, o skersvėjui papūtus, reaguoja jautriai.
Knygą skaitymui galite pasiskolinti iš Lietuvos medicinos bibliotekos fondų
Parengė Daiva Širkaitė
Entry filed under: Knygos.
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed