Dr. Konstancija Paprockaitė – Šimaitienė „Moteris su baltu chalatu“

13 spalio, 2016 at 6:46 am Parašykite komentarą

„Moteris su baltu chalatu“ – knyga, kurią skaito italai.

O ką mes žinome apie knygos autorę dr. Konstanciją Paprockaitę-Šimaitienę ir jos knygą? Konstancija dar gimnazijoje rašė eilėraščius, kurie dingo karo metu. Vėliau, atvykusi į Jungtines Amerikos valstijas, pradėjo rašyti dienoraštį. Jei ne kunigo Stasio Ylos atkreiptas dėmesys į gydytojos pasakojimo stilių, raiškią kalbą ir įsimenančias detales iš darbo ir gyvenimo ligoninėse, jo paskatinimas ne tik rašyti, bet ir teikti spausdinti, šie užrašai gal taip ir būtų likę gulėti autorės stalčiuose. Pirmieji pasakojimai laikraštyje Draugas buvo atspausdinti 1969 m.

Laikraštyje Draugas paskelbti pasakojimai atkreipė multilingvistės, vertėjos (be anglų, vokiečių ir kt. kalbų, mokėjusios ir lietuvių kalbą) Fridos Volani Bernardelli dėmesį. Ji, būdama mokytoja ir jaunimo auklėtoja suprato, kaip šie rašinėliai galėtų pasitarnauti jaunų žmonių socialiniam ir moraliniam auklėjimui. Pasakojimus vertimų autorė sudėjo į atskiras nedideles knygeles. Pirmieji pasakojimai buvo išleisti pavadinimu „Una donna in camice bianco“ (Brescia : Pavoniana, 1987), šiaurės Italijoje. Vėliau, buvo išleista dar kelios knygelės skirtingais pavadinimais, bet su antrine antrašte: “Vita in Corsia. Una donna in camice bianco“ (Brescia : Pavoniana, 1990), Medico a New Yourk. Una donna in camice bianco (Brescia : Pavoniana, 1994). Siekiant patrauktų jaunimo dėmesį, vertėja pati nupiešė nedideles iliustracijas ir davė peržiūrėti vaikų ir jaunimo knygų rašytojui prof. Lino Monchieri, kuris išverstus pasakojimus, pritaikytų jaunimo auditorijai. Knygelės išleistos vertėjos lėšomis.

Pasirodžius pirmajai knygai italų kalba, autorė nusprendė surinkti visus laikraštyje Draugas spausdintus pasakojimus, peržiūrėti ir sudėti į vieną knygą. Knyga lietuvių kalba Moteris su baltu chalatu (Brooklyn : Franciscan Press, 1990) pasirodė 1990 metais. Autorė knygą padovanojo bičiuliams Marijai ir Antoni Janikams. Jie knygą išvertė į lenkų kalbą ir 1999 m. gegužės mėnesį autorę pakvietė į knygos Kobieta w bialym kitku (Warszawa : Przedświt, 1999) pristatymą Varšuvos lenkų gydytojų draugijos klubo salėje. Pristatymo metu autorė prisipažino: „… rašyti mėgo jau gimnazijoje ir rašymas suteikia jai dvasinį poilsį, tai tarsi kelionė į greta esančių žmonių sielas, jai atrodo lyg vyktų vaidinimas, kurį ji užrašo. Užrašiusi ji pajuntanti nuostabią būseną: patampa laiminga, lyg atlikus kažką svarbaus. <…> Rašymas esąs jai atokvėpis, pramoga, dvasinis darbas. Savo profesiją labai mėgstanti, nes ji yra įvairi, įdomi, prasminga, bet būtų liūdna, jei neturėtų pomėgio rašyti.“ (Medicina, 1999, Nr. 2, p. 26)

Jaudinantys, šilti pasakojimai apie gydytojo darbą ligoninėje bematant įtraukia skaitytoją savo kalbos gyvumu, pasakojimo išraiškingumu ir istorijų spalvingumu. Nors autorė kalba pirmuoju asmeniu, bet tai nėra vien asmeniniai prisiminimai, o labai įdomios istorijos. Iš šių pasakojimų sužinome, kaip sunkiai skynėsi kelią gydytojos moterys, atvykusios į JAV. Kiek buvo nuostabos, kad čia, laisvame pasaulyje gydytojai-moteriai reikia įrodyti, jog ji gali dirbti sudėtingą gydytojo darbą kartu su vyrais. Daktarė Konstancija buvo viena pirmųjų lietuvių gydytojų, kuri turėjo praeiti visus „kryžiaus“ kelius, kad galėtų gauti vietą stažuotei Amerikos ligoninėje. Plačiau apie tai sužinosite paskaitę knygą Moteris su baltu chalatu.

Parengė R. Vaišvilienė

 

Entry filed under: Medikų kūryba. Tags: .

Troškimas – visų laimėjimų pradžių pradžia Carr Allen „Kaip padėti paaugliui mesti rūkyti“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kategorijos

Archyvas

Kalendorius

2016 m. spalio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Statistika

  • 104 160

<span>%d</span> bloggers like this: