Apie namų terapiją

5 rugpjūčio, 2016 at 11:21 am Parašykite komentarą

Namų terapija  aš vadinu tai, kas susiję su savų namų kūrimu, istorija, jų ieškojimu, buvimu juose. Ši sąvoka apima tiek išorinius namus, tiek ir vidinę jų reprezentaciją.

Kodėl terapija? Tikiu, kad savų namų kūrimas, jų ieškojimas kartais gali virsti terapiniu procesu: gydančiu ir tuo pačiu reikalaujančiu daug darbo. Buvimas savuose namuose – tokiuose, kokiuose norime gyventi, kurie bent iš dalies atspindi ir mūsų vidinį pasaulį – gali taip pat tapti terapija.

Truputis istorijos arba mano ieškojimai

Namų terapijos idėja kilo 2009 m. vasarą. Tuomet pradėjau vis daugiau galvoti apie tai, kaip būtų galima suderinti psichologiją su namų kūrimu, su interjero dizainu. Atrodo, tuomet jau kurį laiką ieškojau vaizdinių, atspindinčių savų namų sąvoką. Ir atrasdavau juos – vis kitokius ir vis kitur – kad ir Norvegijos kalnuose.

Ieškojau ne tik vaizdinių – rūpėjo sužinoti, ar yra praktikuojama tokia disciplina, kaip dizaino psichologija. Ir atradau: dizaino psichologijos (Design Psychology) pradininke įvardinama Toby Israel, aplinkos psichologijos ekspertė, gyvenanti JAV.  Ji  dizaino psichologija vadina „architektūros, planavimo ir interjero dizaino praktiką, kurioje psichologija yra pagrindinis darbo įrankis“. Toby Israel savų namų ieškoti kviečia visų pirma per vaikystės prisiminimus.

Atradau, kad kiek kitaip į santykį su mus supančia aplinka žvelgia psichologas Colin Ellard, gyvenantis ir dirbantis Kanadoje. Jis daug dėmesio skiria įvairiems psichofizikiniams dėsniams,  siejantiems mus su aplikiniu pasauliu. Jam esu dėkinga už vertingas nuorodas į literatūros šaltinius. C. Ellard knygoje „You are Here“ („Tu esi čia“) taip pat atradau nuorodas į amerikietės architektės Sarah Susanka darbus, kuriuos kurdama ji atsižvelgia į psichologinius namų erdvės aspektus.

Bene arčiausiai to, ką vadinu namų terapija, atsidūriau skaitydama Kalifornijoje gyvenančios architektūros mokslų profesorės Clare Cooper Marcus knygą „House as a Mirror of Self: Exploring the Deeper Meaning of Home“  („Namas kaip savęs atspindys: tyrinėjant gilesnę namų prasmę“). Šioje knygoje autorė aprašo gilesnio ryšio su namais ieškojimus, gilinasi į žmogaus vidinio pasaulio sąsajas su savo namais. Clare Cooper Marcus ir Toby Israel, kalbėdamos apie namus, kaip savęs atspindį, remiasi analitinės psichologijos pradininko Carl Gustav Jung darbais. Tad ir mano ieškojimai sustojo ir apsistojo labiausiai ties C. G. Jung analitinės  psichoterapijos studijomis, kuriomis labai džiaugiuosi. Dalinuosi kaip tik tuo metu iškilusiu namų vaizdiniu, kurį atsitiktinai nupiešiau. Po truputį šis vaizdinys man tapo namų terapijos simboliu.

Skaityti daugiau>>

Entry filed under: Terapija. Tags: .

Caroline Myss „Kas tu esi? Archetipai“ Karo medikas ir taikos psichologas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kategorijos

Archyvas

Kalendorius

2016 m. rugpjūčio mėn.
Pr A T K Pn Š S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Statistika

  • 96 174

%d bloggers like this: