Juozo Stankevičiaus aistra metalui

19 sausio, 2016 at 11:40 am Parašykite komentarą

IMG_2283„Mane visuomet traukė metalas ir jo grožis. Į kiekvieną dirbinį įdedu dalelę širdies. Gal būt todėl jie būna tokie mieli ir traukia it medus“, – sako tautodailininkas Juozas Stankevičius. Rugsėjo 9 d. – spalio 2 d. Lietuvos medicinos bibliotekoje jis pristatė kryždirbystės ir metalo plastikos parodą. Vasarą tapybos darbus bibliotekoje eksponavo sūnus Paulius Stankevičius.

Juozas Stankevičius gimė 1954 m. Kapčiamiestyje. Polinkis į meną atsiskleidė dar vaikystėje. Juozas drožinėjo kaukes iš medžio. Jo gimtajame miestelyje kažkada buvusi kalvė, kurioje kaldino ašis geležinkelio vagonų ratams. Aname šimtmetyje sudegusios kalvės metalo kaltinių vietos gyventojai dar rasdavo Baltosios Ančios upėje. Tie radiniai, tikriausiai, ir nulėmė J.Stankevičiaus pasirinkimą. Baigęs vidurinę mokyklą dirbo restauratoriumi Vilniaus paminklų konservavimo ir restauravimo institute. Pirmasis jo darbas buvo Šv. Jonų bažnyčios restauracinės detalės. Stoti į tuometinį Vilniaus dailės institutą nesiryžo, ir 1973 m. pasirinko dailiojo metalo apdirbimo specialybę Telšių taikomosios dailės technikume. Baigęs technikumą su pagyrimu įsidarbino „Plastos“ gamykloje dailininku apipavidalintoju. Jam teko projektuoti ir gaminti prizus bei suvenyrus – žvakides, laikrodžius, telefonus, medalius. Laisvalaikiu tapė, ir 1979 m. gamykloje surengė personalinę tapybos parodą. Lietuvos kino studijoje filmams „Šienapjūtė“, „Mėnulio pilnaties metas“, „Naujieji Robino Hudo nuotykiai“ ir kt. gamino rekvizitą – senovinius šarvus, šalmus, ginklus, papuošalus, dekoro elementus.

Daugiau kaip trisdešimt metų J.Stankevičius dirba meninės kalvystės srityje. Jis yra sukūręs įvairiausiųIMG_2194 kalvystės gaminių – apkaustų, vyrių, židinio įrankių, žvakidžių, šviestuvų, žibintų, kabyklų, kryžių ir plastiškų metalo skulptūrėlių. Domisi tradicine lietuvių kryždirbyste. „Kalviški kryžiai – vieni iš įdomiausių lietuvių kultūros kūrinių. Tai mažosios architektūros ir kalvystės istorijos dalis. Kryžiuose ne tik gausu senovinės simbolikos, religinių ir mitologinių motyvų, bet ir įvairiausių meninių elementų. Kurdamas laikausi senovės meistrų tradicijų, siekiu meninės išraiškos, įvairumo. Modeliuodamas metalą naudoju tradicinės kalvystės priemones – kūjį, priekalą ir žaizdrą. Mano kūriniams, kaip ir senovės lietuvių kalvių darbams, būdingi gyvybės medžio, dangaus skliauto, saulės ir žvaigždžių, gamtos ir augalų, širdies ir šventųjų motyvai,“ – pasakoja metalo meistras. Jis atliko kalvystės darbus (šviestuvai, kabyklos, karnizai, turėklai, židinio apdaila, baro elementai) „Amatininkų užeigoje“, „Vilniaus bastėjoje“, „Adrijoje ir kt. kavinėse, restoranuose bei Belmonto pramogų centre.

J.Stankevičius prisidėjo restauruojant Vilniaus senamiesčio objektus, Vilniaus Arkikatedrą baziliką (gamino durų vyrius, rankenas, apkaustus, žvakides, koplytėles, požemio duris), Trakų Švenčiausios Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios kryžius, šv. Dvasios (Domininkonų) bažnyčios kryžius. Taip pat gamino antkapių tvoreles, kryžius Rasų, Antakalnio kapinėse. Kartu su architektais, skulptoriais ir kt. menininkais dalyvavo įvairiuose projektuose („Laisvės kelias“, „Valdovų rūmai“ ir kt.). Bendradarbiavo su skulptoriumi Tadu Gutausku kuriant skulptūrą „Dvyniai“. Juozas Stankevičius kalvystės meno išmokė ir kitus. Sūnus Paulius taip pat susidomėjo metalo meistryste. Kalvystės darbus pristato įvairiose mugėse ir virtualioje erdvėje www.metalomagija.lt

Į parodos atidarymą Lietuvos medicinos bibliotekoje atėjusi LTS Vilniaus bendrijos pirmininkė Ramutė Kraujalienė įteikė padėką autoriui. J.Stankevičius – Tautodailininkų sąjungos narys nuo 1986 m. Dalyvavo įvairiose jungtinėse parodose. Pirmąją personalinę kalvystės parodą surengė 1986 m. „Kuparo“ galerijoje. 2000 m. gruodžio 1 d. – 2001 m. sausio 5 d. – kalvystės darbų paroda „Naujųjų skliautų“ galerijoje. Nuo 2009 m. – sertifikuotas Tautinio paveldo amatų meistras kryždirbystės ir mažosios architektūros elementų srityje.

 

                                                                                                                             Janina Valančiūtė
Lietuvos medicinos biblioteka

Entry filed under: Netikėtumai bibliotekose.

Vaistai, skirti 2 tipo cukriniam diabetui gydyti, gali padėti ir sergantiesiems depresija Algirdas Jackevičius “Viešnagė Tailande 2016-01-08-15“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kategorijos

Archyvas

Kalendorius

2016 m. sausio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Statistika

  • 106 889

%d bloggers like this: