Bažnyčios Vilniaus širdyje paslaptis – pusantro milijono knygų

10 vasario, 2015 at 7:57 am Parašykite komentarą

„Valanda su puse praėjo kaip kelios minutės“, – kalbėjo vienas garsiausių Lietuvos fotografų Ramūnas Danisevičius, Vilniaus Šv. Jurgio bažnyčios pašonėje dėdamas savo fotoaparatus į kuprinę. Mudu dar ką tik bažnyčioje landžiojome tarp dulkėtų knygų lentynų. Ten trimis aukštais sudėtos dūla pusantro milijono knygų bei laikraščių. Pustrečių metų spaudiniai galės čia būti. Kur keliaus paskui, neaišku. Bažnyčia grįš Vilniaus arkivyskupijos žinion, o knygos ieškos naujų namų.

„Va šita pusė yra suregistruotos, susijusios su Lietuva. O šita pusė – mažiau reikšminga Lietuvos kultūros istorijai“, – rodydama į du priešingus bažnyčios galus pasakojo Nacionalinės bibliotekos Bibliografijos ir knygotyros centro Nacionalinio archyvinio fondo skyriaus vedėja Rūta Eglinskienė.

Šventovė pilna knygų lietuvių, lenkų, rusų, prancūzų, jidiš, hebrajų kalbomis. Jų amžius – 100 ar daugiau metų. Seniausios čia rastos knygos – vienuolika inkunabulų, knygų išleistų iki 1499 metų, kurie šiuo metu saugomi Nacionalinės bibliotekoje Retų knygų ir rankraščių skyriuje.

Seniausia bažnyčioje aptikta lietuviška knyga – 1599 metais Vilniuje išleista M. Daukšos „Postilė“.

Knygomis domisi katinas, pelės ir balandžiai

Jei ne freskos, kolonos ir paauksuoti išraitymai ant sienų, sakytum, kad esame bibliotekoje. Altoriaus pusėje metaliniai strypai laiko medines trimis aukštais suręstas lentynas. Kai kurios lentos nuo knygų svorio išlinkusios. Šone – mediniai laiptai, vedantys į viršutinius aukštus. Laiptais dažniausiai laipioja bibliotekininkės. Skaitytojai į šią knygų saugyklą neįleidžiami. Tik retkarčiais šventovės tylą sudrumsčia architektūra susidomėję miesto gyventojai ir svečiai.

Anksčiau čia sukiojosi ir katinas, tačiau darbuotojai jį išprašė. Knygų „paskaityti“ kartais susiruošia pelės. Joms skirti nuodai bažnyčios kampuose sudėti į mažas popierines lėkštutes. Didžiausi bažnyčios ir čia užsukančių bibliotekininkų bei ūkvedžio priešai – balandžiai. „Jie įskrisdavo išdaužę langus ir apdergdavo sienas“, – apgailestavo bažnyčią prižiūrintys darbuotojai. Dabar balandžių bažnyčioje nebėra. Nuo tada, kai langus užklojo storos medžiagos gabalai, jie į vidų nebeįskrenda.

A. J. Bačkis prašė nukraustyti altorių

Šv. Jurgio bažnyčia pačiame Vilniaus centre mažai kam žinoma. Šalia buvusių Knygų rūmų stūksanti bažnyčia jau kone 70 metų yra ne Dievo, bet knygų namai.

Knygas į bažnyčia sunkvežimiais atvežė po Antrojo pasaulinio karo. Jas Vilniaus, kitų kraštų gyventojai ir kultūros darbuotojai surinko iš nustekentų ir uždarytų kultūros organizacijų, ištremtų žmonių namų, žydų geto. Dalis knygų – maldaknygių, mišiolų, kitų religinių leidinių – turėjo būti nušluotos nuo šios žemės paviršiaus, tačiau bažnyčioje pasislėpė nuo piktų Glavlito akių.

Prieš dvidešimt metų bibliotekos darbuotojai bažnyčioje rado apie tris milijonus knygų. Tada jos buvo saugomos ne tik lentynose, bet kaugėmis buvo sukrautos bažnyčios pakraščiuose, ramstė sienas, slėgė altorių ir vargonus. Į bažnyčią užsukęs kardinolas Audrys Juozas Bačkis paprašė bent nuo altoriaus knygas nuimti. „Dabar viskas atrodo daug geriau, daug ką esame sutvarkę“, – pasakojo bibliotekininkystės centro direktorius Vytautas Gudaitis.

Skaityti daugiau Bažnyčios Vilniaus širdyje paslaptis – pusantro milijono knygų / Aktualijos / lrytas.lt.

Entry filed under: Netikėtumai bibliotekose.

Rimvydas Židžiūnas “Gyvenimo kūrėjas“ Organizmo negalavimai ir nemiga

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kategorijos

Archyvas

Kalendorius

2015 m. vasario mėn.
Pr A T K Pn Š S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Statistika

  • 106 889

%d bloggers like this: