Biblioterapijos konferencija

19 lapkričio, 2013 at 9:32 am Komentarų: 1

Lapkričio 8 d. Birštono viešoji biblioteka ir Birštono VšĮ „Tulpės“ sanatorija pakvietė  gydytojus psichiatrus, psichologus, socialinius darbuotojus ir bibliotekininkus į konferenciją „Biblioterapija. Knyga gali prakalbinti ir gydyti“. Aptarti biblioterapijos, kaip gydymo metodo, principai, galimybės ir pritaikomumas.

Konferencijoje dalyvavo ir pranešimą skaitė Lietuvos medicinos bibliotekos darbuotojos Regina Vaišvilienė ir Daiva Širkaitė. LMB parengė ir išleido literatūros sąrašą biblioterapijos tema. Leidinio sudarytojos Regina Vaišvilienė ir Ingrida Bučionytė.

Informacijos skyriaus  vedėja R. Vaišvilienė apžvelgė biblioterapijos istoriją Lietuvoje. 1946 m. Vilniaus  I – osios Tarybinės ligoninės bibliotekininkė G.Brėdikytė pradėjo organizuoti grožinės literatūros skaitymus ligoninės pacientams. 1972 m. Respublikinė mokslinė medicinos biblioteka (dab. Lietuvos medicinos biblioteka) išleido metodinį leidinį „Biblioterapija medicinos bibliotekose“. Pirmasis biblioterapijos kabinetas įsteigtas 1980 m. Druskininkų sanatorijoje „Draugystė“. 1985 m. Vilniuje vyko pirmasis Respublikinis seminaras estetoterapijos tema, 1986 m. Kauno medicinos instituto biblioteka surengė konferenciją.

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja D. Širkaitė supažindino su naujausiais biblioterapijos taikymo psichikos sveikatos srityje klinikiniais tyrimais. Kognityvinės biblioterapijos gydymo būdas psichikos sveikatos specialistų bendradarbiaujant su bibliotekininkais taikomas jau nuo 20 amžiaus pradžios. Siūlomos skaityti knygos, pritaikytos konkrečiai problemai, kamuojančiai pacientą. Pacientai suvokia, kad jie nėra vieni su savo problemomis, kad jos nesvetimos ir kitiems žmonėms. Sergantiesiems depresija dažniausiai rekomenduojama Stanfordo universiteto profesoriaus knyga Davido Brunso knyga „Geros nuotaikos vadovas. Nauja emocijų terapija“. Atlikti tyrimai patvirtino, kad pacientų savarankiškai perskaičiusių šią knygą per numatytą laikotarpį sveikatos būklė žymiai pagerėjo, kai kuriems nebereikėjo tolimesnio gydymo. Tyrėjai padarė išvadą, kad biblioterapija veiksminga gydymo forma nuo depresijos kenčiantiems pacientams. Pranešėja D.Širkaitė pastebi, kad biblioterapija – saugus, tyrimais pagrįstas, ekonomiškai pigus gydymas.

Į konferenciją susirinkę biblioterapijos specialistai pasidalino darbine patirtimi. Klaipėdos universiteto komunikacijos katedros docentė Daiva Janavičienė  kalbėjo apie biblioterapijos ir bibliotekų sąveiką. Biblioterapija reikalinga visiems, ir sveikiems žmonėms.

Pasak poezijos terapeutės dr. Jūratės Sučylaitės,  literatūros kūrinys padeda žmogui atpažinti jo paties gyvenimiškąją situaciją ir prakalbėti.  Birštono viešosios bibliotekos bibliotekininkė Stefa Puskunigienė ir psichologė Brigita Gelumbauskienė apibendrino biblioterapijos taikymo patirtį Birštono kurorte. 2008 m. buvo pradėtas projektas „Biblioterapija. Knyga gali tau padėti“. Kasmet projektas įgavo naują pagreitį. „Tulpės“ sanatorijoje organizuojamos biblioterapijos popietės. Humanistinės – egzistencinės psichologijos instituto direktorius Rimantas Kočiūnas teigė, kad bibliotekininkų ir psichiatrų bendradarbiavimas prasmingas. Jis tikisi, kad bus tęstinė konferencija ir  kitoje konferencijoje susirinks daugiau psichiatrų ir kt. specialistų.

Po pietų seminaro dalyviams vyko praktiniai biblioterapijos užsiėmimai. Vienai susirinkusiųjų grupei vadovavo lietuviškosios psichoterapijos kūrėjas, gydytojas Aleksandras Alekseičikas, kitai – poezijos terapeutė, rašytoja, gydytoja dr. Jūratė Sučylaitė.

Parengė  Janina Valančiūtė

Leidinį “Biblioterapija: literatūros sąrašas“ galite atsisiųsti čia

Daivos Širkaitės pranešimas “Naujausi klinikiniai tyrimai apie biblioterapijos taikymą psichikos sveikatos srityje – kognityvinė terapija

Entry filed under: Įdomybių skiltis. Tags: , .

Rūgštinė mityba padidina riziką susirgti antro tipo diabetu Naujausi klinikiniai tyrimai apie biblioterapijos taikymą psichikos sveikatos srityje – kognityvinė biblioterapija

Komentarų: 1 Add your own

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kategorijos

Archyvas

Kalendorius

2013 m. lapkričio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Statistika

  • 106 889

%d bloggers like this: